

NYHED! Nu kan du høre artiklen som podcast
Kontorfolk arbejder i gennemsnit langt under halvdelen af den tid, som de bliver betalt for. Faktisk er de kun effektivt produktive i 2 timer og 53 minutter i løbet af en otte timer lang arbejdsdag.
Det hævder en undersøgelse fra den britiske marketing-platform Vouchercloud foretaget blandt næsten 2.000 fuldtids-ansatte kontoransatte i Storbritannien.
Den opsigtsvækkende survey afslører en betydelig forskel mellem den tid, der tilbringes på arbejdsstedet, og den tid, der bruges på fokuserede opgaver.
Omkring 79% af respondenterne tilkendegiver, at de ikke er produktive i løbet af hele arbejdsdagen, mens et beskedent erklærer sig konstant fokuseret.
Tidsrøverne
Distraktioner i arbejdstiden bærer hovedårsagen til de kontoransattes stærkt reducerede produktivitet - surfing på de sociale medier og nyhedswebsites samt sniksnak om ikke-arbejdsrelaterede samtaler med kolleger.
Blandt øvrige forstyrrelser, der fjerner arbejdsfokus, nævnes typisk kaffepauser, rygepauser, beskeder, snacks og endda privat jobsøgning i kontortiden.
![]() ![]() Knap 79% af undersøgelsens interviewede kontorfolk tilkendegiver, at de ikke er lige fokuserede og produktive i løbet af hele arbejdsdagen, mens et beskedent erklærer sig fokuseret det meste af tiden. Fotos: iStock |
Ifølge den britiske survey tager det i gennemsnit over en time dagligt at læse nyheder, mens sociale medier tegner sig for næsten 45 minutter.
Uformelle samtaler fylder omkring 40 minutter, og samlet set reducerer alle uvedkommende sysler og afbrydelser den tid, der er til rådighed til fokuseret arbejde, i ganske betydeligt omfang.
Kostbare afbrydelser
Andre undersøgelser peger på, at kontorfolk umiddelbart fornemmer sig reelt fokuseret på arbejdsopgaver fire-fem timer af deres arbejdsdag. Størstedelen erklærer, at de leverer den mest effektive arbejdstid i formiddagstimerne.
Ifølge den internationale virksomhed WorkTime, der producerer software til måling og overvågning af produktivitet, er hjemmearbejdende kontorfolk dagligt en halv time mere produtive end deres kolleger inde på kontoret.
![]() ![]() Efter hver afbrydelse kan det tage helt op til 23 minutter at genvinde sin fulde fokus og finde tilbage til sporet. En enkelt distraktion kan således stjæle næsten halvdelen af en produktiv time. |
"Medarbejdere bliver i gennemsnit afbrudt omkring hvert tredje minut. Efter hver afbrydelse kan det tage op til 23 minutter at genvinde fuld fokus og komme tilbage på sporet. En enkelt distraktion kan således stjæle næsten halvdelen af en produktiv time.
Afbrydelser og unødvendige møder er blandt de største dræn for den produktive arbejdstid. Først når virksomheder virkelig forstår omfanget af disse produktivitetstab, vil de bedre være i stand til at målrette deres rigtige løsninger," kommenterer WorkTime.
Planlæg din arbejdsdag
Arbejdsmarkeds- og HR-eksperter med flere tilbyder en række enkle, overordnede råd til, hvordan man som kontoransat kan arbejde med at booste sin fokus og effektivitet ved skrivebordet.
"Start dagen med at opridse en klar arbejdsplan og håndtér de vigtigste opgaver først. Priotér og sørg for at skabe et arbejdsmiljø med færre afbrydelser," lyder råd nr. et.
![]() ![]() Test time-management metoden Pomodoro: Arbejd intensivt i 25 minutter og hold så et fem minutter langt break. Efter fire af disse intervaller i træk holdes en længere pause på 15-30 minutter. |
"Afprøv time-management metoden Pomodoro: Arbejd intensivt i 25 minutter og hold så et fem minutter langt break. Efter fire af disse intervaller i træk holdes en længere pause på 15–30 minutter.
For at fastholde koncentrationen er det vigtigt at holde sine pauser, fordi effektiviteten har det med at falde støt over en hel arbejdsdag. Endelig er det vigtigt at møde velforberedt op til møder for at minimere tidsspilde." ●
Læs mere her:
Hrtalk.in: Study finds office workers productive for under 3 hours in an 8-hour workday
Worktime.com/blog: 50+ employee productivity statistics, data & trends in 2026
Linkedin.com/pulse: Productivity theater - the dangers of pretending to be busy
Thesun.co.uk: Civil servants faking office attendance & working from home