Lokalebasen/MatchOffice indtager Finland

Lokalebasen/MatchOffice indtager Finland

08
apr
2016
Steen Uno
Lokalebasen.dk, der i sidste uge konstituerede sin ny bestyrelse (foto), har ved indgangen til april indledt en målrettet kampagne for - i regi af sit internationale selskab MatchOffice - at slå rod samt manifestere sig på det finske erhvervsudlejningsmarked.
08
apr
2016
Steen Uno







Lokalbasen.dk alias MatchOffice´s stort anlagte, finske PR- og image-kampagne indebærer blandt andet, at CEO Jakob Dalhoff (foto, næstyderst t.h.) har prioriteret at slå sig ned i og arbejde fra Helsingfors hele april måned ud.

"For tre år siden lancerede vi Lokalbasen.se på det svenske udlejningsmarked, og vi erfarede hurtigt, at det nu en gang tager sin tid at bygge en udlejningsportal og et brand som vores op på et udenlandsk marked.

Derfor har vi denne gang valgt at gøre en ekstra intensiveret indsats og få en fornemmelse af vores ny finske marked ved simpelt hen selv at være tilstede samt synlige på det," siger Jakob Dalhoff.

Han ankom således allerede i søndags til Helsingfors med aftaler for de næste fire uger og indledte straks mandag morgen sine første møder med forhåbentlig kommende finske samarbejdspartnere.

"Jeg synes, at Lokalebasen.dk alias MatchOffice allerede har fået en lovende entré her i Finland - blot kunne vejret heroppe godt være en anelse bedre ...," rapporterer en optimistisk Jakob Dalhoff.


MIPIM-succes

Inden afrejsen til sit månedlange imagefremstød i Finland kunne Lokalebasen.dks direktør notere sig for andre lovende resultater af Lokalebasen.dk/MatchOffice´s aktive tilstede-værelse på forårets MIPIM-messe i sydfranske Cannes.

"Vi oplevede meget stor interesse for især vores virtuelle nyhed, og det vil vi arbejde videre med herhjemme," siger Jakob Dalhoff, der havde bragt udstyr med sig til Cannes, så han kunne demonstrere interessante virtuelle ture rundt i et kontorlokale.

"Produktet minder om det, man kender fra Google Street View - blot indendørs og gør det let at opleve for eksempel et kontorhotel i et andet land, inden man vælger at leje sig ind.

Indtil videre er udstyret stadig så nyt, at mange får en veritabel wauw-effekt, når de prøver det," siger Jakob Dalhoff. ●


Læs mere om MIPIM 2016 i EstateMedias store aktuelle reportage fra Cannes
 

 

 

 

Søg erhvervslokalerOpret søgeagent
Vores medlemskab
  • Lokalebasen medlemskab logo
  • Lokalebasen medlemskab logo