Kontor

Kontor til leje på Danneskiold-Samsøes Allé 3, 1434 København K

Verificeret lejemål
927 m²
Areal
Prøv vores kontor beregner
62
Antal medarbejdere

Lystøndeskuret: Genopførelse af en historisk bygning på Holmen

I 2026 vender Lystøndeskuret atter tilbage til sine hjemlige omgivelser på Kuglegården. Byggeselskab Mogens de Linde står bag genopførelsen af det bemærkelsesværdige træhus, som gennem 80 år blev anvendt til opbevaring af lystønder, der udsendte lyssignaler i havneforløbet med brændende kul – datidens sømærker. Huset genopføres i dens oprindelige materialer med mulighed for café/ restaurant med udeservering, showroom eller kontor, og vil med sin fantastisk placering ud mod Trangrav kanalen, være et samlingssted for liv og kultur.


Historien

Lystøndeskuret er oprindeligt hjemmehørende på Kuglegården og er én af de mange karakterfulde bygninger, som i nyere tid er forsvundet fra Holmen. Ejendommen blev opført i 1920 af Forsvaret til Fyrvæsenet og blev gennem 80 år anvendt til opbevaring, klargøring, reparation og vedligeholdelse af store bøjer og lystønder. I 1999 sendte Fyrvæsenet en anmodning til Forsvarets Bygningstjeneste om nedrivning af træhuset, der på det tidspunkt ikke længere blev brugt og stod i forfald. Der var råd i træværket flere steder og hul i taget, og en af portene var blæst ned. Blot et år senere blev der givet tilladelse til, at bygningen kunne nedtages med henblik på genopstilling i Ebeltoft. Lystøndeskuret blev forsigtigt skilt ad, pakket ned og derefter foræret til Ebeltoft Kommune i 2001, hvor det blev opmagasineret i en af kommunes ejendomme i en årrække. Projektet blev dog aldrig realiseret og i 2017 foræres de opbevarede bygningsdelene til Byggeselskab Mogens de Linde, som nu vil genopføre Lystøndeskuret i sit hjemmelige miljø. Ved at tilbageføre Lystøndeskuret til Kuglegården genopstår et historisk lag i fortællingen om Holmen, som er med til at levendegøre stedets historie og iscenesætte ankomsten til området.


Området

Kuglegårdens beliggenhed i starten af Holmen – er omgivet af charmerende kanaler. Der er kort afstand til Kongens Nytorv via Inderhavnsbroen og til Christianshavns metrostation langs kanalen. Holmen er med de mange bevarede Forsvarsbygninger og grønne områder en populær oase for kreative virksomheder.

Lystøndeskuret bliver opført med facade mod Trangravpladsen og Danneskiold-Samsøes Allé - ved siden af Værftsbrovagten. Denne centrale placering hvor adgangsvejene i bil og på cykel mellem hhv. indre by, Papirøen, Holmen/Refshaleøen, Amager og Christianshavn mødes. Naboen Papirøen udvikles i disse år med kulturelle tilbud, boliger, hotel og erhverv.

Holmen byder på luft og grønne områder - vi fremhæver Kuglegårdens græsareal med kanoner fra 1800-tallet, samt Operaparkens helt enestående landskab.

Der går busser lige til døren, og p-pladser kan tillejes på området og i p-kælder.


Ejendommen

Lystøndeskuret opføres efter datidens maritime byggeskik, i dens oprindelige materialer, med en karakteristisk buekonstruktion af kraftigt tømmer, betongulv og papdækket tag båret af solide åser. Udvendigt beklædes huset med sorte facadebrædder og hvide rammer om vinduerne. Taget udføres i skiffer eller tagpap og fremstår ligeledes mørkt. Nye vinduer til gulv mod Trangravpladsen giver bygningen en ønsket åben karaktér, og giver mulighed for let cirkulation ind og ud af bygningen. I gavlen mod Trangraven etableres der et kæmpe vinduesparti der sikre udsigt mod Christianshavn og det hyggelige maritime miljø. På den nordlige side af ejendommen, mod Trangravsvej, udgraves der til udendørsserveringsområde, hvorfra parterre kan entreres.

Lystøndeskuret indrettes med utallige referencer til historien og med bevidste moderne bæredygtige og energioptimerende beslutninger.


Lejemålet

Lystøndeskuret overtages nyopført og henvender sig til virksomheder, der ønsker en enestående placering midt i København i en fantastisk sjælden udbudt ejendom. Lystøndeskuret er egnet til café, restaurant, selskabslokaler, kontor, showroom og er således med til at understøtte bylivet på den nye plads for enden af lystbådehavnen. Med mulighed for udeservering på Trangravspladsen i eftermiddags-/aftensol og udsigt til havnen og historiske ejendomme, vurderer vi at Lystøndeskuret hurtigt kan blive en populær destination for københavnere.

Lejemålet består af ca. 927 m² fordelt på 3 plan heraf, høj kælderplan med vinduer og lysskakter på 359 m², stueplan på 363 m² og en 1. sal på 205 m². 1.salen laves som indskudt dæk på tværs af ejendommen som vist på plantegningen. Ny lejer kan selv have medindflydelse på endelig indretning. Forventet overtagelse 2026.

Materialet er udarbejdet med forbehold for ændringer og myndighedsgodkendelse.

Er du interesseret i at høre mere om projektet er du velkommen til at kontakte os.

Kontaktoplysninger

Byggeselskab Mogens de Linde
Udbyder
Byggeselskab Mogens de Linde
Premium partner logo
Lokalebasen.dk Partner
Certificeret
Læs mere

Fakta & Faciliteter

Danneskiold-Samsøes Allé 3

1434 København K

Vis alle kontorer i området
energyEnergimærkefritaget

Afstand til omgivelser

Bus
47 m
Metro
858 m
Cykelparkering
97 m
Hæveautomat
315 m
Bank
973 m
Supermarked
372 m
Cafe
402 m
Fastfood
236 m
Pub
714 m
Bar
184 m
Restaurant
327 m
Træningscenter
117 m

Parkering i nærheden

Faciliteter

Der er ikke angivet specifikke faciliteter til dette lejemål.

Beliggenhed

Danneskiold-Samsøes Allé 3, 1434 København K

Danneskiold-Samsøes Allé 3, 1434 København K

Har du ikke fundet dit ønskede lokale?

Opret en gratis søgeagent og få automatisk besked.

Vi sender dig en mail, hver gang vi bringer annoncer, der matcher dine behov.

Ofte stillede spørgsmål om kontorer i Danneskiold-Samsøes Allé 3, 1434 København K

🏦 Hvad er inkluderet i lejen af kontoret på Danneskiold-Samsøes Allé 3 i 1434 København K?
Spørg udlejer direkte ved at udfylde formularen her Danneskiold-Samsøes Allé 3, 1434 København K.
Ⓜ️ Hvor langt fra kontoret på Danneskiold-Samsøes Allé 3 er den nærmeste metro station?
Den nærmeste metro er 858 m fra kontoret på Danneskiold-Samsøes Allé 3 i 1434 København K.
🏦 Kan jeg opsige kontoret på Danneskiold-Samsøes Allé 3 i 1434 København K når jeg vil?
Spørg udlejer direkte ved at udfylde formularen her Danneskiold-Samsøes Allé 3, 1434 København K.
🚌 Er der et busstoppested i nærheden af kontoret på Danneskiold-Samsøes Allé 3?
Nærmeste busstoppested er 47 m fra kontoret på Danneskiold-Samsøes Allé 3 i 1434 København K.
Annoncen er valgt til sammenligning
Du kan sammenligne op til 4 annoncer.
Tilføjet! Annoncen er gemt som "Favorit".

Siden med dine favoritter lejemål er fyldt. Vil du tilføje nye, skal du fjerne flere af dine nuværende favoritter.

Annoncen er valgt til sammenligning
Du kan sammenligne op til 4 annoncer.
Tilføjet! Annoncen er gemt som "Favorit".

Siden med dine favoritter lejemål er fyldt. Vil du tilføje nye, skal du fjerne flere af dine nuværende favoritter.

Annoncen er valgt til sammenligning
Du kan sammenligne op til 4 annoncer.
Tilføjet! Annoncen er gemt som "Favorit".

Siden med dine favoritter lejemål er fyldt. Vil du tilføje nye, skal du fjerne flere af dine nuværende favoritter.

Annoncen er valgt til sammenligning
Du kan sammenligne op til 4 annoncer.
Tilføjet! Annoncen er gemt som "Favorit".

Siden med dine favoritter lejemål er fyldt. Vil du tilføje nye, skal du fjerne flere af dine nuværende favoritter.

Vores medlemskab
  • Lokalebasen medlemskab logo
  • Lokalebasen medlemskab logo

Hjemmesiden bruger cookies

Cookies anvendes med henblik på at hjemmesiden fungerer optimalt, til at huske foretrukne indstillinger, at måle trafik/konverteringer samt at målrette relevant markedsføring.